Jäseneksi Pirkanmaan Golfiin!

Etsitkö hyvää seuraa? Miksi kannattaa liittyä meille?
 • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
 • Kaksi yhdeksän väyläistä golfkenttää. Messukylä (par 34) ja Vanhan kirkon kenttä (par 27).
 • Peliaikoja kentiltä saa yleensä joustavasti.
 • Käytössäsi huippusuosittu range.
 • Kilpailut järjestetään vain seuran jäsenille, muutama kilpailu avoinna kaikille.
 • Jäsenille suunnatut hauskat ja suositut pelimatkat.
 • Jäsenille edullisemmat greenfee ja pelikausimaksut.
 • Mukava ja rento ilmapiiri.
 • Sijainti. Vireä kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista.
Koulutuksen teemavuosi 2022 Messukylässä:

 • Golfin tänä tai viime vuonna aloittaneille Pirkanmaan Golfin jäsenille järjestetään alkukauden ajan joka viikko pro-tasoisen valmentajan vetämiä golfklinikoita. Klinikoilla voi varmistaa osaamistaan, oppia uutta tai hioa vielä harjoitusta vaativia golfin osa-alueita.
 • Klinikat pidetään tiistaisin ja perjantaisin klo 16:30-17:30 ajanjaksolla 17.5.–29.7.
 • Klinikoille osallistuminen on veloituksetonta Pirkanmaan Golfin jäsenille. Lue lisää tästä linkistä.
Kenttäpelaamisen tukena golftutorit:
 • Uutuutena koulutuksen teemavuonna 2022 pelaajien käyttöön lanseerataan golftutorointi.
 • Hiljattain golfin aloittaneille pelaajille tarjotaan mahdollisuus pelata kokeneemman golffarin seurassa par 3 -kentällä. Golftutor tarjoaa paitsi mukavaa peliseuraa, myös tarvittaessa erilaisia neuvoja kenttäpelaamiseen liittyen.
 • Golftutorit ilmoittavat kauden aikana säännöllisestä lähtöjä joihin pelaajat voivat ilmoittautua mukaan caddiemasterin tai NexGolfin kautta. 

Tutorlähtöjen ajat  

 

Pirkanmaan Golf ry:n vuoden 2022 jäsenmaksut:

 • Aikuinen:  Jäsenmaksu  95 € 
 • Juniorit:    Jäsenmaksu  56 € (v. 2004 syntyneet ja nuoremmat).

 

Liity jäseneksi     Lue Citygolfia Messukylässä-lehti   ICON Facebook   

pirkanmaan golf pienempi Seuran ajankohtaista

Voimassa 18.5.2022 alkaen (to 2.6.2022 asti)

 

Talvisääntö voimassa koko pelialueella

Siirtosääntö on käytössä koko pelialueella. Pallon paikka merkitään ja pelaaja saa asettaa pallonsa yhden (1) mailanmitan etäisyydelle, ei lähemmäksi reikää. 

Kentällä käytössä tilapäiset viheriöt (talvigriinit)

Osalla väylistä talvigriini on leikattu selkeästi ympäristöään matalampaan ruohokorkeuteen, jolloin myös viheriön rajat ovat selkeät. Mikäli talvigriinin raja ei ole selkeä, pallon katsotaan olevan viheriöllä, kun se on kentän lyhyeksi leikatulla alueella (väylällä) silmämääräisesti arvioituna alle 10 metrin etäisyydellä tilapäisen viheriön reiästä.

Normaaleista golfsäännöistä poiketen pelaaja saa tasoittaa tilapäisellä viheriöllä puttilinjaltaan ja reiän ympäristöstä kaikkia maan epätasaisuuksia mailan lavalla tai jalallaan ennen lyöntiä riippumatta siitä onko pelaajan pallo tilapäisellä viheriöllä vai ei.

Kesäviheriöt ovat vääriä viheriöitä ja niistä on vapauduttava Säännön 13.1f mukaisesti ilman rangaistusta lähimpään vapauttavaan paikkaan, joka ei ole lähempänä oikeaa reikää. Väärällä viheriöllä ei saa lyödä eikä myöskään seistä lyödessä sen vieressä olevaa palloa. Kesäviheriöiden rajojen ulkopuolelle ulottuvat harsokankaat sekä niiden tukirakennelmat ja rajauskepit ovat kiinteitä haittoja ja niistä vapaudutaan Säännön 16.1 mukaisesti ilman rangaistusta myöskin lähimpään vapauttavaan paikkaan, joka ei ole lähempänä reikää.

Kierrokset eivät ole tasoituskelpoisia

Niin kauan kun enemmistö väylistä pelataan talvigriineille, kierrokset eivät ole tasoituskelpoisia.

 

 

Ajanvaraus

Ajankohtaista

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Ark. klo 8.00 - 21.00.

La klo 8.00 - 19.00.

Su klo 8.00 - 21.00.

 

toimisto@pirg.fi

050 564 9994

Kentät:

Avoinna

 

Range:

Ark. klo 07 - 21

La klo 08 - 19

Su klo 08 - 21

   

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

PirG lehti 2022 3 01


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram