Jäseneksi Pirkanmaan Golfiin!

Etsitkö hyvää seuraa? Miksi kannattaa liittyä meille?
 • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
 • Kaksi yhdeksän väyläistä golfkenttää. Messukylä (par 34) ja Vanhan kirkon kenttä (par 27).
 • Peliaikoja kentiltä saa yleensä joustavasti.
 • Käytössäsi huippusuosittu range.
 • Kilpailut järjestetään vain seuran jäsenille, muutama kilpailu avoinna kaikille.
 • Jäsenille suunnatut hauskat ja suositut pelimatkat.
 • Jäsenille edullisemmat greenfee ja pelikausimaksut.
 • Mukava ja rento ilmapiiri.
 • Sijainti. Vireä kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista.
Koulutuksen teemavuosi 2022 Messukylässä:

 • Golfin tänä tai viime vuonna aloittaneille Pirkanmaan Golfin jäsenille järjestetään alkukauden ajan joka viikko pro-tasoisen valmentajan vetämiä golfklinikoita. Klinikoilla voi varmistaa osaamistaan, oppia uutta tai hioa vielä harjoitusta vaativia golfin osa-alueita.
 • Klinikat pidetään tiistaisin ja perjantaisin klo 16:30-17:30 ajanjaksolla 17.5.–29.7.
 • Klinikoille osallistuminen on veloituksetonta Pirkanmaan Golfin jäsenille. Lue lisää tästä linkistä.
Kenttäpelaamisen tukena golftutorit:
 • Uutuutena koulutuksen teemavuonna 2022 pelaajien käyttöön lanseerataan golftutorointi.
 • Hiljattain golfin aloittaneille pelaajille tarjotaan mahdollisuus pelata kokeneemman golffarin seurassa par 3 -kentällä. Golftutor tarjoaa paitsi mukavaa peliseuraa, myös tarvittaessa erilaisia neuvoja kenttäpelaamiseen liittyen.
 • Golftutorit ilmoittavat kauden aikana säännöllisestä lähtöjä joihin pelaajat voivat ilmoittautua mukaan caddiemasterin tai NexGolfin kautta. 

Tutorlähtöjen ajat  

 

Pirkanmaan Golf ry:n vuoden 2022 jäsenmaksut:

 • Aikuinen:  Jäsenmaksu  95 € 
 • Juniorit:    Jäsenmaksu  56 € (v. 2004 syntyneet ja nuoremmat).

 

Liity jäseneksi     Lue Citygolfia Messukylässä-lehti   ICON Facebook   

pirkanmaan golf pienempi Seuran ajankohtaista

Messukylän aktiiviset ladyt bongasivat Juhannusviikolla pelien merkeissä golfkenttiä eri puolilla Suomea. Tutuiksi tulivat mm. kentät Porin Yyterissä, Vierumäellä, Messilässä, Ähtärissä, Virroilla, Paltamossa ja Katinkullassa Sotkamossa. Kaikki eivät ehtineet pelaamaan vaan ahkerimmat maalasivat talojaan, pesivät mattojaan ja hoitivat kasvejaan ja kukkiaan. Moni taisi ehtiä aurinkoakin palvomaan:)

Naisten kesä jatkuu tiiviisti mm. keskiviikon naisten lähdöissä ja reikäpeleissä sekä muissakin seuran tapahtumissa ja lähikenttävierailuilla. Viikko 29 on Suomen virallisessa kalenterissa naisten viikko ja keskiviikkona 20.7. on Naisten Lähdöt by  Halftime. Tuolloin pelataan yhden kierroksen pistebogey-kisa, jossa palkitaan Halftimen tuotteilla ja arvotaan muutama tuotepalkinto. Ilmoittautuminen tavalliseen tapaan nexgolfin kautta. Tervetuloa mukaan!

Tällä viikolla naisten lähdöissä oli kisa; väylällä yhdeksän, lähimmäs lippua kolmella lyönnillä. Kolme tulosta mitattiin ja parhaan tuloksen teki Rauha 1.48 m, onnittelut :). Samana iltana kierroksen jälkeen toimitusjohtaja Jarkko Svahn tarjoili meille suussasulavia, ihania mansikkaleivoksia, iso kiitos ja halaus meiltä kaikilta.

Naisten Nurkassa oleva hieno birdiepuumme on saanut uusia asukkaita. Moni nainen on jo tehnyt birdien ja hyvä tahti jatkukoon. Birdien tehdessäsi ota pussukasta lintu ja kirjaa siihen nimesi, päivämäärä ja väylä, millä birdien teit. Salme Näsi ja Nuppu Saarinen ovat tehneet holarin tänä pelikautena, onnittelut kummallekin. Muuten Naisten Nurkassa kannattaa viivähtää ja tutkia, mitä sieltä löytyy mm. tietoa Golfliiton haastekisoista. 

Hyvät ladyt, nähdään kentällä iloisissa merkeissä, kannustetaan toisiamme, tutustutaan uusiin ihmisiin ja nautitaan Suomen suvesta ja mahdollisuudesta saada harrastaa tätä hienoa lajia.

Mansikanmakuista kesää toivottelee,

Marja Leena

 

IMG 20220701 WA0003

Ajanvaraus

Ajankohtaista

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Ark. klo 8.30 - 20.30.

La klo 8.30 - 19.00.

Su klo 8.30 - 20.30.

 

toimisto@pirg.fi

050 564 9994

Kentät:

Avoinna

 

Range:

Ark. klo 07 - 21

La klo 08 - 19

Su klo 08 - 21

   

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

PirG lehti 2022 3 01


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram