Nyt kannattaa liittyä jäseneksi
Pirkanmaan Golfiin!

Vain Messukylän jäsenenä varmistat tulevaisuudessakin
kohtuuhintaisen pelaamisen ydinTampereella!

 • Messukylän kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista. Se ei ole
  kallis ”kansainvälinen huippukenttä”, se on hinnaltaan, pelattavuudeltaan ja ilmapiiriltään
  kenttä, jossa on helppo harrastaa.
 • Peliaikoja kahdelle yhdeksän väyläiselle golfkentälle saa yleensä joustavasti.
 • Messukylän kenttä (par 34) ja Vanhan kirkon kenttä (par 27).
 • Käytössäsi on myös huippusuosittu range.
 • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
 • Kilpailut järjestetään seuran jäsenille, joitakin kilpailuja avoinna kaikille.
 • Jäsenille hauskoja ja suosittuja pelimatkoja.
 • Jäsenille green fee ja pelikausimaksut edullisemmin. 

 

Pirkanmaan Golf ry:n vuoden 2024 jäsenmaksut:

 • Aikuinen:  Jäsenmaksu  95 € 
 • Juniorit:    Jäsenmaksu  56 € (v. 2006 syntyneet ja nuoremmat).

 

Liity jäseneksi     Lue Citygolfia Messukylässä-lehti   ICON Facebook   

pirkanmaan golf pienempi Seuran ajankohtaista

Suomen Golfliiton puheenjohtaja, Antti Tiitola oli mukana aamusta alkaen tapahtumassa, jossa oli mukana paikan päällä n. 200 osallistujaa ja teamsin kautta useita kymmeniä. Hän lanseerasi sloganin:” Golf tekee hyvää”. Antti Tiitolaan voi olla yhteydessä, jos ja kun alueilla järjestetään tilaisuuksia ja hän haluaa myös tutustua seurojen toimintaan ja olla mukana kehittämisessä.

Aarni Nordqvist kertoi Pelaaja ensin-tutkimuksen tuloksia. Seurathan voivat ostaa tämän palvelun, jossa kysellään vieraspelaajilta erilaisia kenttään ja sen toimintaan liittyviä asioita. Suomen golfseuroista on mukana 83 seuraa.

Golfseuroissa oli jäseniä viime vuonna 2760 vähemmän kuin edellisenä vuonna. Mainittakoon, että PirG oli harvojen seurojen joukossa, joissa naisjäsenten määrä kasvoi viime vuonna. Naisgolfareiden keski-ikä oli 51.7 vuotta ja miesgolfareiden 48 vuotta. Pirkanmaan Golfilla oli eniten green card – suorituksia Pirkanmaan alueella.

Suomessa pelattiin viime vuonna lähes 3.4 milj. Golfkierrosta. Pelaaja ensin-palvelun kautta todettiin myös, että tyytyväinen golfari tuo lisää euroja. Kentällä vallitseva tunnelma vaikuttaa eniten tyytyväisyyteen.

Golfia läpi elämän = merkityksellisyyttä ja hyvinvointia eläkeikään.

Tällä viestillä Johanna Ahti herätteli osallistujia. Hän lanseerasi myös ajatuksen: 50+ = junnusennut ja 65+ = seniorit. Muutama vuosi sittenhän sovittiin, että kun täyttää 50, pääsee seniorien kirjoihin.

Golfliitto ja kansallinen Senioriliitto tekevät tänä vuonna yhteistyötä, jotta golfin pariin saataisiin entistä enemmän ikääntyviä ja eläkeikää lähestyviä pelaajia. Yhdessä he hakevat kahta pilottiseuraa. Senioriliiton viesti on: rohkeasti eläkkeelle, golfkurssi-house.fi. Tätä kirjoittaessani PirG on jo hakenut pilottiseuraksi.

Päivän aikana esiteltiin myös seurojen hyviä toimintamalleja ja projekteja. Viime vuonna alkanutta Naiset golfaa-hanketta esitteli Arghipelagiagolf, Tammer Golf kertoi heidän para-golf hankkeestaan ja Karelia Golf, joka valittiin viime vuoden golfseuraksi Suomessa, kuinka hienoon kehitykseen on päästy.

Golfguru Arto Teittinen esitteli golfin sääntömuutosta, joka tuli voimaan tämän vuoden alusta. Muutokset eivät ole suuria, lähinnä ehkä palataan vähän vanhojen sääntöjen suuntaan. Palataan näihin toisessa jutussa tai sitten sääntöillan puitteissa huhti-toukokuussa.

Kaiken kaikkiaan päivä oli antoisa ja oli mukavaa, että Irmeli oli kaverina. Tapasimme paljon tuttuja eri seuroista, ruoka oli erinomaista ja ilmapiiri kannustava.

Irmeli ja Marja Leena

 

 

Ajanvaraus

Ajankohtaista

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Ma-Pe 8-21
La 8-19
Su 8-21
 

Kentät:

Avattu. Talvigriinit toistaiseksi käytössä.
 

Range:

Ma-Pe 8-21
La 8-19
Su 8-21
 


  

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

lehti kansi 2023

Anna palautetta seuratoiminnasta › 


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram